کفش ایمنی

کفش ایمنی یکی از مهمترین تجهیزات ایمنی است که بسیاری از افراد بر اساس نوع فعالیتی که دارند، باید به صورت مداوم از آن استفاده کرده و سلامتی خود را تضمین کنند. کفش کار دارای انواع و اقسام بسیار متعددی است که ممکن است انتخاب شما را کمی سخت کند. در اینجا ما به صورت کامل درباره انواع آن با شما صحبت می‌کنیم تا بتوانید به راحتی خرید کفش کار را انجام دهید.

معرفی انواع کفش ایمنی

همان طور که از نامش پیدا است، برای ایمنی پاهای کارکنان طراحی شده است. این کفش‌ها برای تمام محیط‌های کاری که ممکن است به پای افراد آسیب وارد کند به صورت الزامی و قانونی باید استفاده شود. کفش‌های ایمنی انواع مختلفی دارند که در ادامه با آنها به صورت کامل آشنا می‌شویم.

کفش ایمنی ضد آب

کارکنانی که در محیط‌های مرطوب یا بارانی کار می‌کنند بهتر است از کفش ایمنی ضد آب استفاده کنند. این کفش‌ها با مواد و تکنولوژی‌های خاصی دوخته می‌شوند تا از ورود هر گونه آب و مایعات به داخل پاها جلوگیری کنند. همچنین این کفش‌ها طوری طراحی شده‌اند که فرد در محیط‌های خیس سر نخورد.

کفش ایمنی ضد اسید

در بسیاری از کارگاه‌ها و جاهایی که با مواد خورنده و اسیدی سروکار دارند،‌ از کفش‌ کار ضد اسید استفاده می‌کنند.

ساختار این کفش‌ها به گونه‌ای است که کامل در برابر خورنده‌هایی مانند اسیدها،‌ بازها و سایر مواد شیمیایی کامل مقاوم بوده و به هیچ عنوان اجازه نفوذ به داخل پای فرد را نمی‌دهند.

کفش ایمنی ضد لغزش

این کفش بیشتر برای محیط‌هایی استفاد می‌شود فرد ممکن است بر اثر ریختن مایعات روی زمین سر بخورد.

کفی این کفش‌ها طوری طراحی شدند که امکان لیز خوردن یا سقوط را به حداقل می‌رسانند. برای محیط‌های بسیار لیز و روغنی به شدت توصیه می‌شود.

کفش ایمنی ضد حریق

همان طور که از نامش پیداست برای کسانی طراحی شده است که در دماهای بسیار بالا مانند شرکت‌های ذوب فلزات،‌ ریختگری‌ها،‌ آتش‌نشان‌ها و … مدام در حال فعالیت هستند. ساختار این کفش‌ها طوری است که اگر شعله آتش به صورت مستقیم به آنها برخورد کند، هیچ اثری از گرما در پای فرد احساس نخواهد شد.

کفش ایمنی ضد برق

یکی از مهمترین تجهیزات کسانی که با برق سروکار دارند،‌ کفش ضد برق است. پوشیدن کفش ایمنی ضد برق می‌توان در ناحیه پاها عایق بسیار کاملی ایجاد کرده و اجازه نمی‌دهد جریان برق از بدن برقکار عبور کند. بدین ترتیب یک عایق ایمنی بسیار ضروری برای برقکارها می‌باشد.

کفش ایمنی سرپنجه فولادی

یکی از معروف‌ترین کفش‌های ایمنی،‌ کفش‌های سرپنجه فولادی است که بیشتر در انبارها و کارگاه‌هایی که احتمال سقوط اشیا سنگین و خطرناک است بسیار کاربرد دارد.

همچنین استفاده از این کفش‌ها در صنایع ساختمانی، معدن و سایر محیط‌های صنعتی که خطر سقوط اجسام وجود دارد نیز توصیه می‌گردد.

کفش ایمنی ساق بلند

کفش‌ها ایمنی که تا به اینجا به شما معرفی شد همگی در اصل ساق‌ کوتاه یا ساق بلند هستند. در نوع ساق بلند ارتفاع کفش تا بالای مچ و قوزک پا می‌باشد تا بتواند حمایت حداکثری از پاهای پرسنل را داشته باشد. این کفش‌ها بیشتر برای محیط‌هایی که ممکن است پای افراد بیشتر درگیر شوند کاربرد دارد. همچنین برای محیط‌های بیرونی مانند باغ،‌ جنگل و هر نقطه‌ای از طبیعت که امکان دارد سنگ، حشرات و جانوران وارد پا شوند بسیار استفاده می‌شود.

کفش ایمنی طبی

این کفش‌ها برای پرسنل و کارکنان بخش بهداشت و درمان طراحی شده‌اند که در عین راحتی محافظت حداکثری از پاهای آنها را داشته باشد. پرسنل بخش درمان باید در مقابل خستگی پاها برای کارکردن در ساعت‌های طولانی، لغزش روی سطوح کف بیمارستان و ریختن مایعات شیمیایی و … ایمن باشند. به همین دلیل یک کفش ایمنی می‌تواند همه محافظت‌های لازم برای کادر درمان را داشته باشد.

انواع زیره کفش ایمنی

یکی از مهمترین قسمت‌های کفش ایمنی،‌ زیره آن است. اگر از زیره مناسب و با کیفیت استفاده نشود، کفش ایمنی نمی‌تواند به خوبی از پاها حمایت کند و ممکن است فرد دچار حادثه گردد.

زیره PU (پلی اورتان)

زیره‌های پلی اورتان (PU) به دلیل سبک بودن و راحتی و مقاومت بسیار بالا در برابر سایش بسیار محبوب بوده و از آنها در اکثر کفش‌های ایمنی استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های این نوع زیره انعطاف‌پذیری بسیاری بالای آن است که باعث می‌گردد افراد بتوانند در محیط‌ها و شرایط مختلف به راحتی از کفش ایمنی استفاده کنند. معمولا زیره‌های پلی اورتان در برابر روغن‌ها و مواد شیمیایی کاملا مقاوم بوده ضربات احتمالی به کف پا را به راحتی جذب می‌کنند.

 

زیره TPU (ترموست پلاستیک پلی اورتان)

زیره‌های ترموپلاستیک پلی اورتان (TPU) یکی دیگر از انواع زیره‌های محبوب برای کفش‌های ایمنی است که مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش، پارگی و تغییر شکل دارد. زیره‌های TPU برای محیط‌های خارجی و زمین‌های ناهموار بسیار مناسب هستند، زیرا استحکام بالایی داشته و در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت خوبی را از خودشان نشان می‌دهند. این نوع زیره علاوه بر دوام، بسیار قابل انعطاف‌پذیر بوده و به همین دلیل راحتی در حین کار را فراهم می‌کند.

زیره لاستیکی

یکی دیگر از زیره‌های کفش ایمنی، نوع لاستیکی است. زیره لاستیکی به دلیل دوام بسیار بالا و مقاومت خود در برابر لغزیدن بسیار محبوب است. معمولا زیره لاستیکی در برابر سایش،‌ حرارت و برق مقاومت خوبی دارند. معمولا برای کفش‌های ایمنی ضد برق از آن استفاده می‌شود.

 

زیره PVC (پلی وینیل کلراید)

زیره‌های پلی وینیل کلراید (PVC) نیز به خاطر قیمت اقتصادی و دوام نسبتا خوب در برابر مواد شیمیایی، روغن و چربی، برای بسیاری از کفش‌های ایمنی استفاده می‌شود. زیره‌های PVC نسبتاً سخت‌تر از PU یا TPU هستند و می‌توانند در شرایط کاری سخت‌تر  عملکرد بهتری داشته باشند. با این حال، این زیره‌ها در دماهای بسیار پایین سفت و کم‌انعطاف می‌شوند.

زیره EVA (اتیلن وینیل استات)

زیره‌های اتیلن وینیل استات (EVA) به خاطر وزن سبک، راحتی فوق‌العاده و خاصیت جذب ضربه معروف هستند. زیره‌های EVA بیشتر در کفش‌های ورزشی و کفش‌های ایمنی که نیاز به راحتی بالا دارند استفاده می‌شود. این زیره‌ها برای کارکنانی که بیشتر روز در حال راه رفتن هستند و نیاز به راحتی و حمایت بالا داشته باشند استفاده می‌شود. با اینکه زیره‌های EVA ممکن است در برابر سایش به اندازه سایر مواد مقاوم نباشند، اما ترکیبی از راحتی و کارایی را ارائه می‌دهند که در شرایط کاری معمولی بسیار مفید است.

 

ویژگی‌هایی که در هنگام خرید کفش کار باید در نظر گرفت

 • اولین قدم برای انتخاب کفش کار مناسب، شناسایی نوع خطرات موجود در محیط کار شما است. خطرات رایج در محیط کار شامل سقوط اجسام، ضربه، سوراخ شدن، لغزش، مواد شیمیایی، گرما، سرما و برق است.
 • شرایط محیطی مانند آب و هوا، نوع زمین و مسافت طی شده در طول روز نیز بر انتخاب کفش کار مناسب تاثیر می گذارد.
 • کفش کار باید به درستی در پا قرار بگیرد و نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد باشد.
 • کفش کار باید راحت باشد و از پا و مچ پا در برابر خستگی و درد محافظت کند.
 • مواد: کفش کار باید از موادی ساخته شده باشد که بادوام، مقاوم در برابر سایش و پارگی و مناسب برای محیط کار شما باشد.
 • زیره کفش کار باید ضد لغزش، عایق گرما و سرما، و مقاوم در برابر مواد شیمیایی و ضربه باشد.
 • کفش کار باید تهویه مناسب داشته باشد تا از تعریق پا جلوگیری کند.
 • کفش کار باید تا حد امکان سبک باشد تا از خستگی پا جلوگیری کند.
 • برخی از کفش های کار دارای ویژگی های خاص مانند سرپنجه فولادی، ساق بلند، عایق برق و ضد آب هستند که ممکن است برای برخی از مشاغل ضروری باشد.

مزایای استفاده از کفش ایمنی

 1. کفش ایمنی می تواند از پا در برابر خطرات مختلفی مانند سقوط اجسام، ضربه، سوراخ شدن، لغزش، مواد شیمیایی، گرما، سرما و برق محافظت کند.
 2. کفش ایمنی راحت می تواند خستگی و درد پا در طول روز به طور چشم‌گیری کاهش دهد.
 3. استفاده از کفش ایمنی می‌تواند هزینه‌های پزشکی پرسنل را کمتر کرده و باعث بالا رفتن راندمان کاری گردد.

انتخاب کفش ایمنی مناسب

حتما قبل از هر انتخابی باید مشخص کنید که قرار است کفش ایمنی از چه عواملی محافظت کند.

قبل از هر انتخابی ابتدا تمامی مشخصات کفش‌های ایمنی را به دقت مطالعه کنید.

مقررات و استانداردهای کفش ایمنی

استانداردها و مقررات مرتبط با کفش‌های ایمنی برای تضمین حداکثر سطح ایمنی و حفاظت تصویب شدند. حتما کفش‌هایی را انتخاب کنید که مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی مانند ISO و ASTM باشند. این معیارها برای تمامی ویژگی‌های انواع کفش ایمنی که قبلا گفته شدند می‌باشد.

کفش ایمنی ایرانی یا خارجی

انتخاب بین کفش‌های ایمنی ایرانی و خارجی به عواملی مختلفی بستگی دارد. باید ابتدا ببینید بر اساس نیازهای که دارید، قرار است چقدر هزینه کنید. معمولا کفش‌های ایمنی خارجی نسبت به ایرانی بسیار گران‌تر هستند. در مقابل کفش‌های ایرانی بسیار با کیفیتی هم هستند که در مقایسه با انواع خارجی امکانات یکسانی دارند.

قیمت کفش ایمنی

قیمت کفش کار بر اساس برند،‌ نوع دوخت،‌ نوع کاربری و نوع زیره بسیار متفاوت است. فروشگاه ایمن نام (Imen nam) طیف بسیار گسترده‌ای از کفش‌های ایمنی و سایر محصولات ایمنی را عرضه می‌کند که می‌توانید با مطالعه اطلاعات محصول و مقایسه آنها، بهترین کفش ایمنی خود را تهیه کنید. برای خرید کفش کار می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. در صورت سفارش به صورت عمده می‌توانید از تخفیف‌های ویژه ما برخوردار شوید.